shape
shape

E-ticaret Sitesi Kurma Rehberi

E-ticarete yeni bir girişim yaratarak ya da mevcut işletmenizi internet ortamına taşıyarak başlamanız mümkündür. Fiziksel bir işletmeniz var olsa bile lojistik yapınızda değişikliklere gitmeniz gerekmektedir. Bununla birlikte teknik altyapı ve dijital pazarlama, online ortamdaki varlığınızı sürdürebilmeniz için temel dinamikler arasındadır.

Kurumsal ya da şahıs olarak hizmet vermeniz fark etmeksizin birtakım aşamalardan geçmeniz gerekir. Sitenizi kurmadan önce bir ön hazırlık yapmalı ve ardından da yasal süreçleri tamamlamalısınız. Bu süreçte fiziksel ve dijital çalışmaları yürütürken profesyonellerden destek de almanızda fayda var.

Küçük ve büyük tüm bu teferruatları rahatlıkla aşabilmeniz için ihtiyacınız olacak tüm bilgiler, bu rehberde yer almaktadır. Sizin için hazırladığımız eticaret sitesi kurma rehberi sayesinde sadece eticaret sitesi nasıl kurulur hakkında değil, e-ticaretin tüm adımları ile alakalı bilgi almanız mümkün.

E-ticarete başlamak için IdeaSoft’u tercih ederseniz, sadece birkaç aşamada kendi online mağazanızı kurun. Bu sayfamızda yer alan formu doldurduğunuzda, demo e-ticaret sitenizi ve IdeaSoft’un tamamen yenilenmiş e-ticaret yönetim panelini inceleyin.

Siz demo e-ticaret sitenizi incelerken, en yakın zamanda e-ticaret uzmanlarımız sizlere ulaşacak ve aklınıza takılan tüm sorular ile alakalı ücretsiz danışmanlık verecektir. Ayrıca e-ticaret paketlerinin içerdiği özellikleri ve IdeaSoft’un internetten satış yaparken size nasıl destek olacağı ile alakalı bilgileri de e-ticaret uzmanımızdan öğrenmeniz mümkündür.

E-ticaret siteniz için kullanmak istediğiniz pakete karar verdiğinizde, e-ticaret uzmanımız sizlere sözleşmenizi iletecektir. Sözleşmeyi imzalamanız ile beraber e-ticaret siteniz açılacak ve kullanıma hazır hale gelecektir.

Tüm bu süreçler boyunca atılması gereken adımlar aşağıda sıralanmıştır.

10 Adımda E-ticaret Sitesi Kurmak

  1. E-ticaret yapacağınız alanı ve sektörü belirleyin.
  2. Satacağınız ürünleri ve ürün gruplarını seçin.
  3. Markanızı yaratın.
  4. E-ticaret altyapınıza karar verin.
  5. Sitenizin tasarımını oluşturun.
  6. Ürünlerinizi e-ticaret sitenize ekleyin..
  7. Kargo ve lojistik altyapınızı hazırlayın.
  8. Ödeme sağlayıcısı hizmeti alın.
  9. Şirket kurulumunuzu tamamlayın.
  10. Pazarlama faaliyetleri ile işinizi büyütün.

1) E-ticaret Yapacağınız Alanı ve Sektörü Belirleyin

Eğer geleneksel ticaretle uğraştığınız mevcut bir işletmeniz varsa, tecrübenizin bulunduğu bir sektörde internetten satışa başlamanız sizin için bir avantaj olacaktır. İlerleyen süreçte başka sektörlerden ürünler satışa sunmanız kaçınılmaz bir gereklilik olacaktır.

Yeni bir girişim yaratmak istiyorsanız, hâlihazırda yoğun bir şekilde hizmet verilen bir alanda büyümeniz zorlaşabilmektedir. Bunun yerine hizmet açığı bulunan bir alan seçebilir ya da ilgi odağı olan bir alanı geliştirerek ileriye taşımanız mümkün olacaktır.

2) Satacağınız Ürünleri ve Ürün Gruplarını Seçin

Online satış yapmak için tercih ettiğiniz sektörün tamamına hitap edebilmeniz mümkündür. Fakat spesifik bir ürün grubu seçmek de bir ihtimaldir. Bu noktada satışa çıkaracağınız ürünleri titizlikle seçin. E ticaret sitesi nasıl kurulur merak ediyorsanız, atmanız gereken en büyük adımlardan biri budur. Ürün seçmeden önce piyasaları ve trendleri doğru bir şekilde takip ve analiz ettiğinizden emin olun.

Eğer e-ticarette hangi ürünlerin daha çok satıldığını canlı olarak takip etmek istiyorsanız, Türkiye anlık ürün satış verilerini inceleyerek bir fikir edinin.

3) Markanızı Yaratın

Ürün ve hizmet kalitenizin seviyesi ne kadar yüksek olursa olsun, müşterilerinizin gözü öncelikle marka değerinizde olur. Bunun için hedef kitlenize hitap edebilen, dile ve kulağa hoş gelen bir marka ismi yaratmalısınız. Eğer sektörde bilinen bir markanız varsa onu da olduğu gibi ya da geliştirerek kullanamnız mümkün.

Markanızı yaratırken logo seçmeyi de ihmal etmemelisiniz. Logonuzun sadeliğine ve içerisindeki ikonlara dikkat etmelisiniz. En önemli detaylardan biri de renktir. Sektörünüzün gerekliliklerini dikkate alarak etkili bir renk ya da renk kombinasyonu seçmelisiniz.

4) E-ticaret Altyapınıza Karar Verin

Site kurmak, önceki adımları tamamlarken de başlatabileceğiniz bir süreçtir. Bu adım online mağaza açarken hangi firmadan destek almak istenmesi gibi de düşünülebilmektedir. E-ticaret sitenizi sıfırdan oluşturacağınız bir yazılım ile açılır. Ayrıca hazır e-ticaret altyapılarından faydalınılabilmektedir.

Kendinize özel bir yazılım geliştirmek isterseniz, kodlama süreçlerine hakim olmanız veya yazılımcılardan destek almanız gerekir. Size özel bir kodlama yapılacağı için maliyetiniz artacak, sitenizin oluşturulma süreci uzayacaktır. Ayrıca siteniz üzerinde yapacağınız tüm güncelleme ve geliştirmeler için ayrıca yardıma ihtiyacınız olacaktır.

Hazır e-ticaret altyapılarını tercih etmekte bir seçenektir.Bu doğrultuda Türkiye’deki mevcut e-ticaret sitelerinin %55’inin tercih ettiği IdeaSoft ile çalışılabilmektedir. Anahtar teslim şekilde e-ticaret sitenizi bir gün içerisinde kurmaktadır. Tüm süreçleriniz için uçtan uca hizmet sunmaktadır.

5) Sitenizin Tasarımını Oluşturun

Size özel ayrıntıların düşünüldüğü bir site tasarımı, e-ticaretten maksimum verimi almanızı sağlar. E-ticaret sitenizi ziyaret eden kişilere site tasarımı ile mükemmel bir alışveriş deneyimi yaşatılabilmektedir. Böylece sadık müşteriler elde edilebilmektedir.

Sitenizin görünüşünün ve renklerinin belirlenmesi, sayfalar arası geçişi kolaylaştıran kategori yapısı, vitrin düzeni, satın almaya yönlendirici aksiyon butonları, öne çıkarmak istediğiniz kategori ve ürünlerin bulunduğu bannerların oluşturulması gibi tasarımsal konularda alacağınız kararlar ile e-ticaret siteesindeki satışlar arttırılabilmektedir.

Eğer E-ticaret sitenizi IdeaSoft ile kurarsanız, tasarım kütüphanesi de kullanılabilmektedir. Dolayısıyla 200’ün üzerindeki ücretsiz site tasarımından biri anında sitede kullanılabilmektedir. Özel tasarım isterseniz, marka kimliğinize ve sektörünüze uygun, size özel bir site tasarımına da sahip olmanız mümkün.

6) Ürünlerinizi E-ticaret Sitenize Ekleyin

E-ticaret siteniz sizin dijital ortamdaki dükkânınızdır. Ürünlerinizi dükkanınızdaki raflara dizerken gösterdiğiniz özeni, e-ticaret sitenize ürünlerinizi eklerken de göstermelisiniz.

Online mağazanızın fiziksel dükkandan farkı, ziyaretçilerin ürünleri satın almadan önce kendi gözleriyle görme, elleme veya deneme şanslarının bulunmamasıdır. Bu sebeple ürünlerinizi yüklerken farklı açılardan çekilmiş fotoğraflarını ve detaylı açıklamalarını da eklemelisiniz.

E-ticaret için IdeaSoft’u tercih ederseniz, ürün sayınız ne kadar olursa olsun tek seferde tüm ürün girişlerinizi yapmanız mümkündür. Toplu işlemler ile ürünlerinizin kategori, marka, tedarikçi, fiyat, stok, desi ve daha pek çok alanını tek seferde değiştirmeniz mümkündür.

Ürünlerinizi eklemek için özel yardıma ihtiyaç duyarsanız IdeaSoft Setup hizmetimiz ile destek vermekteyiz. Böylece sizin için ürünlerinizi sitenize ekleme konusunda yardımcı oluyoruz.

7) Kargo ve Lojistik Altyapınızı Hazırlayın

İnternetten satış yapmak, hız gerektiren bir iştir. Bu nedenle stokların güncel, deponun aktif, kargonun ise her zaman hazır olması gerekir. Stok – depo – kargo üçgeninden oluşan lojistik yönetim süreci için tüm hazırlıklarınızı tamamlayın. Tedarikçilerinizi ve dağıtımcılarınızı belirleyerek ilgili kişi ve kurumlarla anlaşmalarınızı hazırlayın.

Kargo firmaları ile önceden anlaşmanızı yapmanız ve süreç hakkında bilgi edinmeniz sizin için çok faydalı olacaktır. Kargo anlaşması yapmadığınız zaman, ödeyeceğiniz gönderim ücretleri daha yüksek olacağı için maliyetleriniz de doğal olarak artacaktır.

IdeaSoft ile çalışan e-ticaret siteleri, Türkiye’nin önde gelen tüm kargo firmaları ile tam entegre olarak çalışabilmektedir. Böylece IdeaSoft’a özel anlaşmalar sayesinde kargo ve lojistik maliyetlerini %55’e varan oranlarda azaltılabilmektedir.

8) Ödeme Sağlayıcısı Hizmeti Alın

Fiziksel mağazalar için yazar kasa ne ise, e-ticaret siteleri için de ödeme altyapıları aynı anlama gelir. Bir ödeme sağlayıcısından alınan hizmet doğrultusunda sitenin ödeme altyapısı oluşturulabilmektedir.

Sanal POS kurulumu için bankalar ile teker teker anlaşmalar yapar. Ya da alternatif ödeme yöntemleri firmaları aracılığı ile birden fazla bankanın sanal POS’una aynı anda sahip olunabilmektedir. Havale / EFT aracılığı ile ödeme alabilir, kart kullanmayı tercih etmeyen müşterileriniz için kapı ödeme yöntemini kullanabilirsiniz.

IdeaSoft, tüm banka sanal POS’larına uyumlu olarak çalışır. Havale / EFT veya kapıda ödeme yöntemleri tercih edilebilmektedir. Ayrıca indirimli oranlarla çalışabileceğiniz alternatif ödeme sistemlerini entegre edilebilmektedir. Iyzico ile birlikte geliştirdiğimiz “Anında Sanal POS” özelliği sayesinde saniyeler içerisinde onlarca bankanın sanal POS’undan ödeme almaya başalamanız mümkündür.

9) Şirket Kurulumunuzu Tamamlayın

E-ticaret siteniz üzerinden ticari eylemler icra edeceğiniz için, tabi tutulduğunuz yasalardan haberdar olmalısınız. Ayrıca gerekli yasal prosedürleri tamamlayarak işletmenizi resmî olarak kurmalısınız. Yönetmeliklere göre ticari faaliyet yapacak firmaların şirket kurması gerekmektedir. Yasal izin ve belgelerinizin eksiksiz olması, gelecekte sorun yaşamanızı önleyecektir.

E-ticarete IdeaSoft ile başlarsanız; evden çıkmadan, vergi dairesine, notere, ticaret odasına gitmeye ihtiyaç duymadan sadece 10 dakikada e-ticaret şirketinizi kurmanız mümkün.

10) Pazarlama Faaliyetleri ile İşinizi Büyütün

Satış yapmaya ve hizmet vermeye hazır olduğunuzda, e-ticaret sitenizin tanıtımını yapmanız mümkün. Tanıtım sürecini, hedef kitlenizin ve potansiyel müşterilerinizin bulunduğu tüm ortamlarda yürütmelisiniz. Bu nedenle sadece dijital değil geleneksel kanallar da tercih edilebilmektedir.

E-ticaret sitenizin pazarlama departmanını sürekli aktif tutmalısınız. Hizmet vermeye başladıktan sonra, birden fazla kanaldan dijital pazarlama çalışmalarına devam edilerek yeni müşteriler kazanılabilmektedir. Dijital reklam ve SEO çalışmaları, markanızın ve e-ticaret sitenizin büyümesine katkı sağlar. Bu çalışmalar sayesinde ağınızı genişletme imkânı bularak hem marka değeri hem de satışlar arttırılabilmektedir.

IdeaSoft ile çalışan e-ticaret siteleri, sahip olacakları pazarlama araçları sayesinde rakiplerinden hep bir adım öndedir. Yeni müşterilere erişmeniz ve işlerinizi büyütmeniz için gereken tüm pazarlama özelliklerini IdeaSoft e-ticaret paketlerinde bulunuyor. Ayrıca, IdeaSoft OtoPilot sayesinde tek tık ile Google Ads reklamları da yayınlanmaktadır. Böylece reklam hesabı oluşturma, yönetme ve optimizasyon zahmetine girmezsiniz.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *